אוכל לחתולים והצרכים התזונתיים של החתול שלכם

אוכל לחתולים והצרכים התזונתיים של החתול שלכם

25 ביוני 2018 0 מאת יובל שפרינצק

כלב הוא אמנם חברו הטוב ביותר של האדם, אולם נראה שבשנים האחרונות חתולים הפכו לחיית המחמד המועדפת. את המגמה הזו התחלנו להרגיש כבר מתחילת המילניום. כבר בשנת 2004 היו כ-77 מיליון חתולי בית לעומת 65 מיליון כלבים בארה"ב, ובקנדה – 4.5 מיליון חתולים לעומת 3.5 מיליון כלבי בית. אי אפשר להתכחש לשינוי הגדול ולהעדפה החדשה ונראה שיש לכך לא מעט סיבות טובות, בין היתר ניתן למנות את הבאות: קל מאוד לטפל בחתול, לא צריך לטייל עם החתול בחוץ לפחות פעמיים ביום למשל.

כמו כן, אפשר להשאיר חתול לבד בבית למשך מספר ימים (עם מים ואוכל בשפע כמובן, ומישהו שיבוא לפחות פעם ביום לבדוק מה נשמע). בנוסף, תחזוקה של חתול היא לרוב זולה יותר כי כלבים אוכלים הרבה יותר מחתולים. לבסוף, חתולים לא פחות אינטליגנטיים, שובבים ואוהבים מכלבים.

הם אציליים, הם פרוותיים, הם יפים והם ידאגו לדווח לכם איך הם מרגישים בנוגע לכל דבר קל וחומר בכל מה שנוגע לאוכל לחתולים. אין זה משנה אם החתול שלכם בררן בכל הקשור לאוכל או קצת שמנמן, יש הרבה מה לדעת על מזון לחתולים.

לפי פרופסור ג'וליה א. צ'רצ'יל, וטרינרית באוניברסיטת מינסוטה: "חתולים הינם יצורים בררנים, אפילו מאוד בררנים ויש להם העדפות ברורות בכל מה שנוגע לאוכל. לכן, אם מאמצים חתלתול קטן זה בדיוק הזמן לחשוף אותו לסוגים שונים של אוכל: הן רטוב והן יבש. אבל גם אם אימצתם חתול מבוגר, עדיין יש דרכים להציג בפניו אוכל חדש, בריא ומזין שיעלה בקנה אחד עם הצרכים התזונתיים שלו. אפשר להתחיל על ידי כך שמבינים קצת יותר את הצרכים של החתול שלכם".

אז הבה נכיר מעט את הצרכים התזונתיים של חתולים.

אוכל לחתולים חייב להיות מאוזן

כל בעלי החתולים צריכים לקרוא ולהבין את מה שחברות המזון לחתולים כותבות על גבי מארזי המזון שהן משווקות. בגלל שחברות לייצור ושיווק אוכל לחתולים משקיעות כל כך הרבה בפרסום, אז נראה שבעלי חתולים מתעכבים מאוד על הבנת רכיבי המזון, אך בפועל חשוב עוד יותר להבין גם את הערכים התזונתיים ובעיקר שומן וחלבונים. אז איך נדע, אפוא, לזהות מזון חתולים מאוזן? אפשר למשל לחפש את ההצהרה של AIB (The American Institute of Baking International)  או של ה- AAFCO (The Association of American Feed Control Officials) שמצויות בדרך כלל על גבי האריזה.

הצהרות מוכחות אלו של איגודים רשמיים יכולות לספר לנו באם האוכל מאוזן ומלא על סמך ניסוי האכלה מוצלחים ועל סמך בדיקות תקופתיות מקיפות המאשרת כי המזון עונה על הצרכים התזונתיים של חתולים. אם אתם מזהים את ההצהרה הזו על גבי המזון שאתם רוצים לרכוש אתם יכולים להיות בטוחים שאתם קונים אוכל מאוזן וגם אין שום צורך בתוספים או ויטמינים, כי באוכל יש את כל מה שהחתול צריך.

כמה אוכל ובאיזו תדירות?

מרבית החתולים נוטים לאכול בזמנים שבהם היו אוכלים לו היו בטבע, קרי: עם השחר ובשקיעה, אלו הם זמני הציד והטרף של משפחת החתולים בטבע. אולם החתולים בויתו (מלשון: בית) מזמן וייתכן שהחתול שלכם נוהג לאכול בשעות אחרות, זה בסדר גמור. ובאשר לשאלה כמה אוכל לתת לחתול התשובה תלויה בגיל החתול, בגודל הגזע ובגודל הייחודי של החתול. בנוסף, יש לקחת בחשבון את רמת הפעילות הגופנית של החתול.

מומחים גורסים שחתול ביתי בגודל ממוצע צריך לצרוך בסביבות 200 קלוריות מדי יום. אך עדיף להתייעץ עם הווטרינר שלכם ולשמוע ממנו על הצרכים התזונתיים הייחודיים של החתול/ה שלכם. פרופסור צ'רצ'יל הוסיפה: "כמות הקלוריות משתנה מסוג אוכל אחד למשהו", לכן חשוב לבדוק בכל סוג של אוכל לחתולים את הערך הקלורי.

חתולים מנשנשים גם במהלך היום, כאמור, אם תשאירו את האוכל שלהם זמין עבורם, אך חשוב לשים לב לכמויות האוכל שהם אוכלים כי הם לא תמיד שופטים נכון כמה הם צריכים לאכול.

פרופסור צ'רצ'יל: "חתולים שמנים הם בגדר מגיפה כעת. וכאשר חתולים סובלים מעודף משקל הם חשופים יותר לבעיות במפרקים, למחלות לב ואפילו לסכרת". לכן לחתולים שסובלים ממשקל יתר לא כדאי להשאיר את האוכל בחוץ לאורך כל היום, אלא לקצוב את תזמון האוכל והכמות.

פרופסור צ'רצ'יל: "הבעיה עם חתולים ומשטר דיאטה קפדני הוא שהם יכולים להפוך את החתול לעצבני ואפילו קצת רשע".

אם החתול דורש אוכל זמין בכל זאת, כדאי לשקול ברצינות מעבר לאוכל מופחת קלוריות במקום לתזמן ארוחות וכמויות.

ומה באשר לפינוקים? זה בסדר גמור לתת לחתול מדי פעם איזה פינוק טעים, אך אסור להגזים עם זה. פינוקי אוכל לא צריכים לעלות על 5% עד 10% מהקלוריות היומיות הנדרשות לחתול.

אוכל ביתי ואוכל צמחוני לחתולים

אורח חיים טבעוני או צמחוני הוא בחירה בריאה מאוד עבורנו, בני האדם, אך זה רעיון רע בכל מה שנוגע לחתול שלכם. בניגוד לבני אדם ולכלבים, חתולים זקוקים לויטמינים ומינרלים מסוימים וכן הם זקוקים לחלבונים שמקורם – בבשר מן החי. אך לא בשר נא. "בשר נא הוא אמנם המזון של משפחת החתוליים בטבע, אך זה לא טבעי עבור חתולי בית", אומרת פרופסור צ'רצ'יל. בטבע, החתולים אוכלים את כל החיה שאותה הם צדים, לא רק את הבשר שלה.

כי בשר לבדו לא יכול לספק לחתול את כל הוויטמינים, המינרלים וחומצות האמינו הדרושות לו. בנוסף, בקטריות שמשגשגות על בשר נא דוגמת: אי קולי או סלמונלה עלולים לגרום לחתול להתפתחות של מחלות.

ומה בנוגע להכנה ביתית של אוכל לחתולים? פרופסור צ'רצ'יל טוענת: "אם אתם רוצים להכין בעצמכם את האוכל עבור החתול, אז אל תעשו את זה לבד. יש לגשת לווטרינר וללמוד ממנו מה צריך לשלב באוכל של החתול. חתולים לא שוקלים הרבה ושינוי של מרכיב אחד באוכל שלהם עלול לזעזע את המערכת. אני ממליצה שלא להכין את האוכל בעצמנו, כי פשוט קשה מאוד לתחזק כזה תפריט עבור החתול. מומלץ לבחור באוכל מוכן ואיכותי, כי שם ממילא כבר יש את כל הרכיבים התזונתיים שלהם זקוק החתול".

ואכן, אוכל מסחרי לחתולים שפותח עבור חתולים והצרכים שלהם יספק את תפריט התזונה המאוזן והטוב ביותר וגם יחסוך לכם הרבה מאוד זמן, דאגות וכסף.