שימורים לחתולים, אוכל יבש ופינוקים – המדריך לתזונת חתולים

שימורים לחתולים, אוכל יבש ופינוקים – המדריך לתזונת חתולים

6 ביוני 2019 Off מאת יובל שפרינצק

העיניים הגדולות שפתוחות לרווחה ומתבוננות בנו בסקרנות, פרוות המשי הנעימה, היופי הפראי, הגרגורים, הלקים הקטנים שהם מנסים להעיר אותנו משינה, הכנות שלהם – קשה שלא ליפול בקסמם של חתולים. גם אנשים שלא מגדלים חתול בבית יודעים שהחתולים הם חוויה אסתטית לעיניים. חתולים מכניסים את הטבע אלינו הביתה והם לא משאירים אף אחד אדיש. איך, אם כן, מזינים נכון את אחת החיות הכי מרהיבות ואציליות שהאדם הצליח לביית? שימורים לחתולים? אוכל יבש? חטיפים? פינוקים? אוכל של בני אדם?

כל כך הרבה שאלות, אז באנו לעשות סדר.

תזונת חתולים

חתולי הבית לא צריכים לצוד את המזון שלהם בטבע. אנחנו קונים להם אוכל ייעודי לחתולים שהוא מסחרי, וכדאי שהאוכל הזה יכלול את כל אבות המזון, לרבות:

 • שומן – שומן חיוני לחתול כי הוא מסייע למטבוליזם של ויטמינים והוא מספק אנרגיה לגוף.
 • חלבונים – חלבונים מכילים חומצות אמינו החשובות לבריאות החתול וניתן לקבל אותם בדגים, בבשר וביצים. את החלבונים מנצל החתול לצורך שריפת אנרגיה.
 • ויטמינים – התרכובות האורגניות הללו חשובות מאוד לחתול, לגדילה ולהתפתחות, לחילוף החומרים וגם למערכת הרבייה.
 • פחמימות – מולקולות אלו חשובות מאוד לפעילותם התקינה של המעיים של החתול.

כל אלו חייבים להימצא במזון שאתם רוכשים לחתול, בין אם אתם רוכשים שימורים לחתולים או אוכל יבש. במידה וחלק מאלו לא יהיו נוכחים במזון, בריאותו של החתול בסכנה.

שימורים לחתולים או אוכל יבש?

אם הגעת לחנות החיות או גלשתם באתרים המציעים אוכל לחתולים, בוודאי שאלתם את עצמכם מה לרכוש עבור החתול שלכם – אוכל יבש או שימורים לחתולים?

אכן, מרבית המזונות לחתולים נמכרים בשתי צורות אלו. האוכל היבש מבוסס על בשר,  דגנים ותוספות נוספות לרוב, ושימורים לחתולים גם הם מבוססים בשר וגם אותם מעשירים בתוספות כאשר שיעור המים במזון הרטוב יכול לעמוד על כ-70 אחוזים.

צילום של חתול

לכל אחד מהאפשרויות יש יתרונות וחסרונות.

אוכל יבש ושימורים לחתולים – יתרונות וחסרונות

 • מרבית החתולים אוכלים בשמחה וברצון את שני סוגי המזון. אם כי ישנה העדפה ברורה לשימורים לחתולים מצידם של החתולים.
 • מזון יבש יכול לעזור במניעת הצטברות אבן שן, מאחר שגרגרי האוכל משפשפים את השיניים.
 • שימורים לחתולים מכילים הרבה נוזלים וזה יתרון לחתולים שלא נוטים לשתות מספיק.
 • אוכל יבש יהיה על פי רוב זול יותר.
 • קל לאחסן מזון יבש לחתולים ולשמור אותו לאורך זמן.
 • שימורים לחתולים מותירים ריח חזק בסביבת האוכל של החתול ולא ניתן להשאיר אותו לעמוד בחוץ למשך תקופה ארוכה.
 • במקרה שהחתול חולה ויש צורך לתת לו תרופות, כדאי לנסות ולשלב את התרופה או הכדור בתוך האוכל הרטוב, הסיכוי שהוא יאכל את האוכל הרטוב עם התרופה  גדול יותר.

על פי וטרינרים ומומחים אין בעיה לתת לחתול גם אוכל יבש וגם שימורים לחתולים. במידה ומחליטים לשלב את שני הסוגים אז רצוי לחלק כך ש-60 אחוז מהתזונה תהיה מבוססת על שימורים לחתולים ו-40% אוכל יבש.

חתולים ואוכל של בני אדם

החתול הוא יישות מתוחכמת, אולי אפילו הרבה יותר חכמה ממה שנהוג לחשוב. רבים מהם ינסו לטעום את האוכל שאנחנו אוכלים. אך אם נתחיל להזין אותם באוכל של בני אדם, הם עשויים להחרים את האוכל הייעודי שקנינו לחתול וזה לא טוב.

חשוב להבין כי אוכל המסחרי שאנחנו רוכשים לחתול, בין אם הוא אוכל יבש ובין אם מדובר בשימורים לחתולים כבר מכיל בתוכו את הרכיבים התזונתיים החשובים לחתולים, ומזון זה עדיף להם ממזונות של בני אדם. אם תתחילו להאכיל את החתול במזונות של בני אדם זה יכול לגרוע מערכו התזונתי של המזון הייעודי לחתולים. כך למשל, במזון איכותי לחתולים יש רמה מסוימת של סידן. אם ניתן לחתול אוכל של בני אדם שעשיר בזרחן, זה יכול להביא לעיכוב בספיגתו של הסידן, ומכאן הדרך לבעיות רפואיות הוא קצרה. הרגלת החתול לאוכל של בני אדם היא, אפוא, לא מומלצת ועלולה לגרום לחתול להיות מפונק, חולה, מטרד בזמן הארוחות ובעל הפרעות התנהגותיות.

לפנק או לא לפנק

כשם שאנחנו נותנים לילדים שלנו חטיפים מדי פעם, אפשר גם לתת לחתול שלנו חטיפים, ובלבד שנותנים אותם במידה מתונה, ובטח שאסור לתת לחטיפים לחבל, להשתלט ולהפריע לתפריט התזונתי היומי. חשוב להבין כי חטיפים לחתולים מכילים הרבה יותר מדי מלחים, סוכרים, חומרים מלאכותיים וקלוריות, אז הקפידו לתת אותם רק לעיתים ממש רחוקות.